Değerli Arkadaşlar C# yazı dizimize devam ederken sıradaki konumuz metotlara Aşırı yükleme konusudur.Bu konu C# ta effectif uygulamalar yapma açısından önemli bir konudur bundan dolayı tanımlara ve ve yapacağım uygulamaya dikkat etmenizi talep ediyorum.Şimdi Yazıma geçelim..

C# ta overload dendiğinde, aynı isme sahip birden fazla metod akla gelir ve bunların icralarıda farklı olur. Bu metodlar aynı isimde olmalarına rağmen, farklı görevlere sahiptirler. Bu metodların görevlerini belirleyen şeyler, parametre sayıları ve parametre tipleridir. Overload edilmiş metodları kullandığımız sınıflarda, bu sınıflara ait nesne örnekleri için aynı isme sahip fakat farklı görevleri yerine getirebilen veya aynı görevi farklı sayı veya tipte parametre ile yerine getirebilen fonksiyonlar veya metotlar yapmış oluruz.Örnek vermek gerekirse:

Public int topla (int a,int b)
{
     return a+b;
}

Public int topla (int x,int y,int z)
{
    count=x+y+z;   //count değişkeni public olarak vardı bu fonksiyon içinde tanımlanmadı…
    return count;
}

Public int topla (string ek)
{
string kok=””;
kok+=ek;
if(kok.length!=0)
return kok.length;
else
return 0;
}

Yukarıdaki Topla metoduna baktığımız zaman 3 fonksiyonda temelde aynı isme sahip topla diye ancak aldığı parametreler geri dönüş değeri ve fonksiyonun iplemente kodları hep farklı işte bu şekilde isimleri aynı fakat iplemente kodlarıyla beraber parametreleri farklı olan metotlar aşırı yüklenmiştir.

Böylece C# ta metotların aşırı yüklenmesi adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız konuları ve yazıları etkili öğrenmenin en temel yolu yazdığım kodları derleyip sonuçlarını bizzat derleyiciden gözlemlemenizdir aski takdirde sadece teoriyle öğrenilemez programlama ve yazılımlar.

Bir Sonraki yazımda görüşmek dileğiyle Esen kalın….!!!

MEHMET SALİH DEVECİ

BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ

Reklamlar
yorum
 1. unalaygun dedi ki:

  “Yukarıdaki Topla metoduna baktığımız zaman 3 fonksiyonda temelde aynı isme sahip topla diye ancak aldığı parametreler geri dönüş değeri ve fonksiyonun iplemente kodları hep farklı işte bu şekilde isimleri aynı fakat iplemente kodlarıyla beraber parametreleri farklı olan metotlar aşırı yüklenmiştir.”

 2. unalaygun dedi ki:

  Aşağıdaki yazıda geçen geri dönüş degeri farklı demişsiniz fakat hepsinin geri dönüş değeri integer gözüküyor. Heralde unutulmmuş hatırlatmak istedim. İyi çalışmalar. “Yukarıdaki Topla metoduna baktığımız zaman 3 fonksiyonda temelde aynı isme sahip topla diye ancak aldığı parametreler geri dönüş değeri ve fonksiyonun iplemente kodları hep farklı işte bu şekilde isimleri aynı fakat iplemente kodlarıyla beraber parametreleri farklı olan metotlar aşırı yüklenmiştir. “

  • BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ dedi ki:

   Ünal bey ben geri dönüş değeri yani value ler farklı olacaktır dedim.Sizin dediğiniz ise geri dönüş değerinin type ıdır.Yani içerideki implemente kodları farklı ve bunun içinde geri dönüş değerleride farklı olacaktır.Type ı farklı demedim yada demek istemedim.Doğrusu type lar aynı ancak value ler farklı…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s