Merhaba arkadaşlar bu yazımda da sizlere görsel olarak projemin adımlarını paylaşacağım umarım faydalı olur.

6.Secret Sharing Uygulama Adımları

Yukarıda uygulama boyunca yaptığımız ve kullandığımız adımları gördük şimdide programımızda bunun gerçeklenmesini gerçek bir uygulama üzerinden görelim.Öncellikle programımıza girilecek orijinal görüntü Gray formatta olmalıdır bunun için ön işlem olarak bir resmi Gray Formata Çevirelim.

Orijinal Resim

Gray Resim

Resmi Gray Formata çevirdikten sonra bu resmi uygulamamıza alıp k ve n değerini belirtmeliyiz.

K ve N değerini girdikten sonra şimdi menüden Resmi parçala tuşuna bastığımız zaman resmimiz 5 parçaya ayrılacaktır ve kullanıcının o 5 parça içinden k tane resmi seçmesi lazım yani 3 tane resmi seçmesi lazım işte resmin 5 parçaya ayrılmış hali:

Yukarıda ki oluşturulan 5 tane resimden rastgele 3 resim seçtiğimizdeyse karşımıza ilk orijinal resmimiz gelecektir.

Sağ üstte bulunan resim herhangi 5 tane parçalanmış resim içerisinden resimde işaretlenen parçalı resimler bir araya gelerek oluşturdukları resimdir.

SONUÇ OLARAK:

Bu uygulamada veriyi daha güvenli hale getirmek için resmi n parçaya böldük ve bunuda çeşitli farklı kullanıcılara dağıtarak gizli görüntüyü daha güvenilir hale getirdik.K tane Farklı kullanıcı bir araya geldiğinde yine gizli görüntüyü verecektir.Bu uygulamada Shamir ve Blackley yöntemlerinden Shamirin Yöntemi uygulanmıştır.Böylece Secret Sharing gibi Steganografi gibi metotlar kullanarak veriyi daha güvenilir hale getirmiş oluruz.Buda İnternet gibi sosyal bir ağda verilerimizi istediğimiz gibi saklayabilir bu verileri istediğimiz kullanıcılara rahatlıkla gönderebiliriz.

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi
İhtiyacınız var mehmet.deveci@gridgroup.com.tr adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

yorum
 1. burcu dedi ki:

  acaba kaynak kodu mevcut mu bu yapılan çalışmanın? matlab üzerinden görüntü işleme yapılıyor ama C++ tabanlı olan Shamir uygulaması burda hangi derleyici ile çalıştırıldı?

  • YAZILIM UZMANI dedi ki:

   Matlab mı?? olurmu sadece matlab ya tüm imperative ve fonksiyonel dillerde görüntü işleme yapılır…ayrıca shamir de Secret sharing uygulamasını öne süren adamdır C++ tabanlı cümlesini bu yüzden anlamlandıramadım…Ben bu uygulamada C# ı kullandım….

 2. burcu dedi ki:

  uygulamanın kaynak kodunu bulabileceğim site var mı acaba? wikipedia da .pl uzantılı shamir uygulaması vardı ama hangi derleyiciye ait olduğunu bilmiyorum.bu yüzden kullanamadım.açıkçası yazılımcı değilim ama ödevim için elimdeki programı düzenlemeye çalışıyorum. 5 e bölüyorum ama 3 parçayı alıp aynı dosyayı elde edemiyorum.Bendeki resim dosyası değil .txt dosyası. Acaba bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 3. burcu dedi ki:

  bu arada shamir derken kısaca yazmak istedim.Adi shamir “how to secret sharing” paper ına baktım. hackchina.com adresinden dediğim secret sharing programına bakabilirsiniz. Ama program doğru çalışmıyor. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Bölmeyi yapıyor ama kaynak dosyayı 5 e bölüp tüm bilgiler ilk böldüğü dosyada kalıyor.Combine dosyasındaysa komut hatası veriyor.Cramer yöntemini kullandım demişsiniz. Eğer ne yapmam gerektiği hakkında yönlendirme yaparsanız çok yardımcı olursunuz.Teşekkürler…

  • YAZILIM UZMANI dedi ki:

   yani kaynak kodunu bulabilmeniz çok zor çünkü uygulama çok yeni olduğu için yapan çok azdır…ben sizin tam olarak ne sorduğunuzu anlamıyorum tam açık söylerseniz daha rahat anlayacağım…Secret sharing in uygulama adımlarınımı istiyorsunuz yada algoritmaları çözmedemi sorun yaşadınız sorun tam olarak ne????

 4. BURCU dedi ki:

  Açıkçası eski bir uygulama buldum.Çalışma konum sır paylaşımı.1979 dan kalma Applied Cryptography kitabından alıntı. Birçok siteye baktım ama uzun uzun yazmalarına rağmen Borland C# Builder kaynak kodları çalışmadı. Yazılan program metin dosyasını 5’e bölüyor.Sizin programda mesela resmi 5’e bölerken boyutları da bölüyor mu yoksa resim boyutuyla diğer 5 parçanın da boyutları aynı mı.Bendeki programı inceleme fırsatınız olursa çok sevinirim.
  http://www.hackchina.com/en/r/122574/sharing-_-g13.c__html
  Program da ilk komutu 5 3 olarak veriyorsunuz bölme işleminde. Bu işlemi yapıyor ama birleştirme kısmını yapamıyorum.combine dosyasında arguman kısmını nasıl yazmam gerektiğini çözemedim açıkçası.
  Derleyicim BC#Builder 2007. main kısmına getch() koydum.

  • YAZILIM UZMANI dedi ki:

   Benim proje text tabanlı değil image tabanlı çalışıyor.Yani alınan bir image n parçaya bölünüyor ardından k tanesi bir araya geldiğinde orjinal görüntü bulunuyor ve n>k olmalı…gönderdiğiniz linktekiyle benim projem amaç olarak pek uyuşmuyo ve benim projede kullanılan yöntem Shamir in (n,k) lık şemasını Thien ve lin tarafından gerçekleştirilmesiyle birlikte Galuas field leri kullanılarak elde edilen bir projedir…

 5. burcu dedi ki:

  evet.”secret image sharing” adı altında oldukça çok kaynak var ağda. yaptığınız çalışmanın paperları da var aynı şekilde ama dediğiniz gibi kaynak kod bulmak oldukça zor.olanlarda çalışmıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s