Merbaha Değerli Arkadaşlar Dünkü yazımda Sizlere basit olarak Windows Servislerinin ne olduğunu nerelerde kullanıldığını anlattım.Bugün kü yazımda C# la kısaca bir Windows Servislerinin nasıl hazırlandığını anlatacağım ardından da bu Windows Servisinin sisteme nasıl install edildiğini göstereceğim.

C# ta bir Windows Servisi yazabilmek için öncellikle Visual Studio 2010 u açıp File->New->Project kısmına tıklayalım böylece karşımıza şu ekran çıkacaktır.

Şekilde de görüldüğü gibi Windows Bölümünden Windows Service e tıklıyoruz proje ismini ve projenin kaydedileceği yeride seçtikten sonra  karşımıza Windows Servisi yazacağımız aşağıdaki gibi bir platform çıkacaktır.

Şekle baktığımız zaman Siyah kalemle belirtilen kısımda yazacağımız veya yazdığımız Servisin sistem üzerinde görünmesini istediğimiz yani sisteme entegre edildiğinde Servisler kısmında görünmesini istediğimiz Adını yazıyoruz.

Kırmızı kalemle belirtilen yere tıkladığımızdaysa karşımıza windows Servislerini yazarken kullanacağımız aşağıdaki Override metotlar bulunacaktır.

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.ComponentModel;
using System.Data;
using System.Diagnostics;
using System.Linq;
using System.ServiceProcess;
using System.Text;

namespace WindowsService1
{
    public partial class Service1 : ServiceBase
    {
        public Service1()
        {
            InitializeComponent();
        }

        protected override void OnStart(string[] args)
        {
        }

        protected override void OnStop()
        {
        }
    }
}

Yukarıdaki kodlara baktığımız zaman OnStart() ve OnStop adında 2 tane override edilmiş metotlar bulunmaktadır.Bu metotlarda Servisin başladığında veyahut bittiğinde çalıştırılmasını istediğimiz metotlar çalıştırılacaktır.

Bu metotlara ilaveten OnPause() ve OnContine() gibi 2 tane daha Override metotlar eklenebilir.Bu metotlarda Sistem durduğunda (OnPause) veya Sistem tekrar harekete geçirildiğinde (OnContinue) çalışmasını istediğimiz metotlar veya kodlar eklenecektir.

Böylece Windows servislerinle alakalı 2.yazımında sonuna gelmiş bulunmaktayım aslında bu yazımda sizlere Windows Servislerinin Sisteme İnstall edilmesinide anlatacaktım ancak İnstallation işlemi biraz karmaşık bir yapı olduğundan onu bir sonraki yazımda ele alacağım.Şimdilik esen kalın.

Mehmet Salih Deveci

Bilgisayar Mühendisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s