Kişilerin yada ticari amaç taşıyan şirketlerin daha rahat ve hızlı oyun yapmak amacıyla kullandıkları programlardır. Aslında oyunların yapı taşları da oyun motorlarıdır diyebiliriz. Normalde Oyunlar programlama dilleriyle de tasarlanabilirler ancak bu bir çok nesneyi veya öğeyi tekrar tekrar oluşturmak gibi bir yükü beraberinde getirmektedir. Bir nevi tekerleği tekrardan icat etmeye çalışmaktır.

En etkin çalışmaysa tekerleği tekrardan icat etmektense var olan tekerlekle daha gelişmiş ürünler ortaya çıkarmaktır.Bu kapsamda oyunlar programlama dilleriyle değil de oyun motorlarıyla tasarlanmaktadır.Peki bu oyun motorlarının yapısında neler var?

Oyun motorlarının yapısında çeşitli görevleri yerine getiren ve bir çok hazır yapıyı içinde bulunduran bir kütüphane mevcuttur.Bu kütüphanelerde de programlama dilleriyle oluşturulmuş binlerce fonksiyon ve class lar mevcuttur. Oyun yapılırken önceden hazırlanan veriler yada fonksiyonlar bu esnada kullanılır.

İşte oyun motorunun avantajıda burda karşımıza çıkar önceden kişilerin tasarladığı yada uğraştığı öğeler yada nesneleri hazır olarak kullanıp bu parçalarla yeni şeyler üretilir.

Anlattıklarımızdan şu sonucu artık çıkarabiliriz ki Oyun motorları, oyun yapmaya çalışan ve  kuruluşları ve organizasyonları çok büyük zaman kaybından ve karmaşıklığından kurtarır.

Böylece bu alanda ilerlemeler sağlanır aksi takdirde herkes tekerleği tekrar tekrar icat etmiş olsaydı belki günümüzde böylesine gelişmiş otomobiller ve araçlar üretilemeyecekti.

 

Günümüzde Kullanılan Oyun Motorları

 

Türkiye’de Piyasaya Sürülen oyun motorları

Oyunların gelişmesinde oyun motoruyla beraber gelişen ileri seviyeli Grafik ve animasyon programlarının da etkisi büyüktür.

 

Grafik ve Animasyon Programları

Grafik programlarının temel amacı oyunlarda kullanılacak olan nesnelerin çizimlerini kolaylaştırmaktır.Bu sayede çok komplex olan nesneleri hızlı ve effektif olarak tasarlayabiliriz.3d grafik tasarımı yapacağımız  programlardan bazıları şunlardır.

  • MAYA
  • 3D MAX
  • SKETCH UP
  • VRAY
  • MENTAL RAY

 

Mehmet Salih  Deveci

Bilgisayar Mühendisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s