Oyun Programlamaya Giriş ve Oyun Teorisi

Yayınlandı: Aralık 2, 2010 / Oyun Programlama
Etiketler:, , , , , , , , , ,

Oyun; Eğlenmek veya vakit geçirmek için yapılan hareketler topluluğu veya kuralları olan bir tür eğlencedir. Aslında hayvanlarda da oyun oynama vardır ancak onlarda oyun daha çok doğal hayata hazırlanmak amacıyla yapılan bir tür eğitim gibi bir şeydir.

Ör: Aslan veya çita yavruları doğduktan bir müddet sonra anneleri tarafından avı yakalamak için gösterdiği hareketleri yavruları tarafından eğlence ve oyuna dönüştürmesidir.

İnsanoğlu çok eskilerden beri çeşitli oyunlar oynamışlardır bu oyunlar farklı farklı tekniklerle oynanmasıyla beraber oyunu oynayan insanların sayısında da farklılıklar görülmüştür.

Örneğin,Satranç ve dama oyununda 2 kişi karşılıklı oynarken Okey oyununda bu sayı artmaktadır. Bununla beraber Oyunlar genel amaçlarına göre 3 sınıfa ayrılmaktadır.

  • Rastgele Sonuçlu oyunlar  ( İskambil , tavla )
  • Ustalık gerektiren oyunlar (Futbol,Güreş,Hokey,Golf)
  • Stratejik oyunlar (Satranç,Dama,Tic-Tac-Toe,go)

Geçmişte bu oyunların tamamını insanlar karşılıklı veya toplu olarak oynamasına rağmen günümüzde büyük çoğunlukla bu oyunlar bilgisayar ortamında oynanmaktadır. Bunun çeşitli psikolojik veya zevki sebebleri vardır mutlaka. Ancak şu bir gerçektir ki insanlık artık tüm işini gücünü ve eğlencesini bilgisayarlı ortam üzerinden yapmaktadır.

Geçmişte saklambaç oynayan çocuklar yerine günümüzde oyun salonlarını dolduran çocuklar göze çarpmakta aynı şekilde kahvehanelerde okey , dama , satranç  gibi oyunlar oynayan yetişkinlerin büyük çoğunluğu bugün internet ortamında online olarak okey oyununu oynamaktadır.

Oyun Teorisi

Bilgisayar tabanlı Oyun teorisinin temellerini 1928 yılında Macar Asıllı Matematikçi John Neumann ın ispatladığı minimaks teoremiyle ortaya atılmıştır.

20.yüzyılın ortalarına doğru insanoğlu bilgisayarla tanıştıktan sonra oynadıkları oyunları da artık bilgisayarlı ortamlara aktarmışlardır. Bu oyunlar ilk başlarda çok basit olmasına rağmen günümüzde çeşitli oyun motorları geliştirildi.

Grafik animasyon programları sayesinde bilgisayarlı oyunlar yani stratejik ve daha değişik oyunlar günümüzde büyük bir artışla birlikte insanoğlunu kendi dünyasına çekmektedir.

Bunun en önemli sebebi gelişen teknolojiyle beraber üretilen yüksek seviyeli oyun motorları ve gelişmiş animasyon programları ve bunları kullanan ve üreten Şirketlerin birbirleriyle olan rekabetleridir.

Mehmet Salih Deveci

Bilgisayar Mühendisi

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s