Unity de Animasyon Hazırlama

Unity de cisimlere ve nesnelere herhangi bir zaman aralığında animasyonlar eklenebilir. Bu animasyon anlarında cisimler belirtilen hareketleri ve effektleri yansıtırlar. Bu hareketler ilk başta belirtilen haliyle sabit kalır zeki hareketler sergilemezler.

Şimdi bir cisim oluşturup ona ait bir animasyon nasıl hazırlanır gösterelim. GameObject menüsünden CreateOther bölümünden Sphere nesnesini seçtik yani bir küre. Bu küreye ait büyüklük ve yer belirledikten sonra bir top resmi bulup onu önce Project kısmına sürüklenip ardından da onu Hierarachy kısmında üstüne atacağımız Sphere nesnesinin üstüne sürükleyip bırakıyoruz. Ve küre şekildeki gibi bir görünüm alıyor.

Bu küreye tıklayıp Window Menüsünden Animation a tıkladığımızda karşımıza animasyonu ayarlayacağımız Şekil deki gibi bir bölme gelecektir bu bölmede cisme kazandıracağımız efekti hazırlayabiliriz. Dışarıdan bir animasyonda cisme import edilebilir.

 


Animasyonları projede Düşman gemilerinin Adaya yaklaşması sırasında veya düşman askerlerinin bazı hareketlerinde kullanılabileceği gibi oyun içerisinde herhangi bir nesnenin aynı hareketleri yaptığı durumlarda da kullanılabilir.

Şimdi Çanakkale Geçilmez oyunu adlı dönem projemde arkadaşlarla beraber yapmış olduğumuz Düşman Gemisi animasyonundan bir görünüm vereceğim. Bu gemi nesnelerine ait yukarıda ki bölümde zaman aralıklarında geminin konumu Position.X, Position.Y, Position.Z den değiştiriliyor. Geminin yönü de  şekilde Rotation.X, Rotation.Y, Rotation.Z vektörlerinden  değiştirilecek.

İlk resimde ufuktan gelen düşman gemisi karaya oturduğunda düşman askerlerini boşaltmak için sahilde duracaktır.Aşağıda ki görüntüde karaya oturmuş düşman gemileri yer alacaktır.

 

Mehmet Salih Deveci

Bilgisayar Mühendisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s