Merhaba Değerli Arkadaşlar bu yazımda sizlere Networkte önemli görevler üstlenen ve belkide temel bileşenlerden birisi olarak kabul edilen Routerlar ve Bridge leri anlatacağım.Aslında 2 si birbirinin benzeri görevleri üstlenmekte ancak Router genelde WAN (Wide Area Network) da,Bridge ise LAN (Local Area Network) da kullanılır.Aşağıdaki Resimde Sırasıyla Router ve Yanında da Bridge resmi gösterilmiştir.

Bridges (Köprüler)

Köprüler Yerel alan ağlarında çalışırlar ve Görevleri genelde Aynı protokolü taşıyan LAN(yerel alan ağı) segmentlerini birbirine bağlamaktır.Bu şekilde birden çok LAN bir araya gelerek tek bir büyük network kümesi olurlar.Bir bakıma internete de böyle diyebiliriz.Aşağıda LAN segmentlerinden oluşmuş Bridge yardımıyla ortaya çıkan bir Network kümesi görünmektedir.

Şirketlerin yada uygulamaların bu şekilde Küçük LAN ları birbirlerine bağlayarak private network kullanmalarında ki asıl büyük amaç Güvenlik ve Effective uyumluluktur.Böylece WAN da olduğu gibi dışarıdan gelen saldırılar bu tip Networklerde sıfıra yakın düşmektedirler.

Köprüler yani Bridge ler bağlı bulundukları Network kümesindeki tüm Bilgisayarların adreslerini bilirler.Uygulamalar birbirleriyle haberleşirken en yakın ve hedefle ilişkili bridge e paket gönderilir buradan da hedef bilgisayarın bağlı bulunduğu bridge e paket gider.Ardından hedef bridge paketi hedef bilgisayara yollar.Bridge  network kümesindeki cihazların adreslerini aşağıdaki şekildeki gibi network üzerinde ki alışverişlerden uygulamaların adreslerini gerekli tabloya kaydeder.

Bridge adresini bilmediği bir cihaz için gelen çerçeveleri network kümesindeki tüm cihazlara yollar. İnitialization kısmında yani ilk başlangıçta hiçbir cihazın birbirini tanımadığını varsayarsak uygulamalar birbirleriyle haberleşirken bu tablonun içeriği aşağıda verilmiştir.Bu tabloya genelde LookUp tablosuda denmektedir.

Yukarıdaki tablodan da anlaşıldığı gibi Köprülerin yani Bridge lerin asıl görevi network kümesi üzerinde gelen paketleri ilgili bridge e yönlendirmek bununla beraber paket üzerinde bazı analizler yapmak. Ayrıca bridgeler gelen paketler üzerindeki Collisionları ve Gürültüleri izole eder.

Bununla beraber aralarındaki mesafe çok büyük olan Networkleri birbirine bağlamak için kiralık hatlar kullanılır.Bu kiralık hatlarda remote bridges ler kullanılır yani uzun mesafeli bridgeler.Aşağıda bunun yapısı gösterilmektedir.

 

Router(Yönlendiriciler)

Router lar paketlerin kaynak adresten hedef adrese doğru iletimini gerçekleştiren network bileşenleridir. LAN ile WAN arasındaki geçişleride Routerlar gerçekleştirirler.Aynı zamanda Routerlar Network üzerinde paket iletiminde en uygun yolu bularaktan iletim işlemini gerçeklerler.

Routerların yani yönlendiricilerin en önemli özellikleri Bridgeler gibi aynı protokoldeki kümeleri birleştirmekle beraber Farklı protokollere sahip Networkleride birleştirme görevleri görürler.Bunuda içinde bulunan yazılımlar sayesinde dönüşümler yaparak gerçeklerler.Aşağıda farklı protokole sahip network kümelerinin Router yardımıyla bağlanması gösterilmiştir.

 

Farklı teknolojileri birbirine bağlayarak büyük bir network kümesi elde edilir dedik.Bunun tanımınada zaten İnternet denildiğini biliyoruz.Zaten internetin bu denli gelişmesine neden olan en büyük teknolojide Routerlardır.

Routerlar yukarıda da bahsettiğim gibi paketlerin hedef cihaza iletimini gerçekler.Router lar paketleri yönlendirirken çok özel algoritmalar kullanırlar burada o algoritmaların derinine inmeyeceğim ancak bu algoritmalar genelde paketlerin ulaşma süresini iyileştirmeyle beraber Network trafiğinide iyileştirmeye yönelik ortaya atılmış algoritmalardır.

Router lar içerisinde bulundurmuş olduğu yazılım ve donanımlar yönüylede bridgelere benzemektedirler.Routerlarda yine aynı şekilde network üzerinde gelen paketlerden collision ı ve gürültüyü elimine etmekle beraber farklı teknolojileri birbirine dönüştüren yazılım ve donanımlar mevcuttur.

Bunlardan en önemlisi Network interface Card dediğimiz donanımdır.Bu card üzerinde çeşitli yazılımlar yüklenmiş olup kendine özel bir MAC adreste taşımaktadırlar.Bilindiği üzere NIC ler üzerinde kapasitesine göre 2 veya 3 giriş bulunmaktadır.Bu girişlerden herbirisi için dış dünyaya açılan adresler bulunmak zorundadırlar.Ve bu donanım Routerlar üzerindeki en önemli component olarak görülmektedir.

 

Böylece bir yazımın daha sonun gelmiş bulunmaktayım.Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle herkese başarılar dilerim…!!!

 

Mehmet Salih Deveci

Bilgisayar Mühendisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s