Merhaba Arkadaşlar bu yazımda sizlere  veri güvenliği alanında bilgiler vereceğim.Aynı zamanda bu yazım bir önceki yazımın devamı niteliğindedir.

Son dönemde ortaya çıkan Wikileaks belgeleri veri güvenliğinin ne kadar olmazsa olmaz bir durum olduğunu sanırım ortaya koymuştur. Aynı olayın bankalar için yaşandığı düşünüldüğünde banka üyesi tüm insanların paraları büyük bir tehlike içinde olduğu söylenebilir ve gerçekte belki de paranın kaybına yol açacaktır.

Aynı şekilde ülkelerin savunmasında en büyük rolü üstlenen askeri bilgilerde olası bir savaşta istenmeyen kişilerce ele geçirilmesi o savaşın belki de başından kaybedileceği anlamına gelir.

Veri güvenliğinin son yıllarda olmazsa olmaz derecede ihtiyaç duyulmasının nedeni aşağıda ki tablo özetlemektedir.

 

Şekil-1: Veri kaybı olaylarının yıllara göre tahmini dağılımı

Bilgiyi yasal olmayan yollardan ele geçirmenin diğer hırsızlıklara nazaran etkisinin büyük olduğunu söylemeye gerek yoktur. Bir bankanın bilgilerinin ele geçirilmesi buna en güzel örnektir milyonlarca dolar para bir anda hırsızlar tarafından ele geçirilebilmektedir.

Bu yüzdendir ki bazı olaylar için verinin güvenliği yasal bir zorunluluk haline gelmiştir. Bilginin kaybı diğer nesnelerin kaybına nazaran daha değerli olduğu için diğer kayıplara nazaran fazlaca yaşanmaktadır.Bunu aşağıda ki tablodan da görebiliriz.

 

Şekil-2 : Tüm kayıp olaylarının türlerine göre dağılımı

 

Kişisel bilgileri toplayan hastane, finans kurumları,askeriye,forum siteleri ve özellikle sosyal paylaşım siteleri veri güvenliği konusunda hassasiyetin tüm sınırlarını zorlamalıdırlar.Aksi takdirde kişinin mahrem bilgileri düşmanı tarafından bu kanallar aracılığıyla öğrenilebilir.

Günlük hayatta kişiler farkında olmasalar da inanılmaz derecede değerlendirilebilir veri üretilir. Kredi kartıyla yapılan alışverişler, KGS,OGS,Akbil gibi akıllı teknolojiler ile yapılan seyahatlerde kullandığımız kişisel bilgilerimiz acaba ne kadar güvenlidir ?

Bununla beraber sosyal ağlarda paylaştığımız (Facebook,Twitter,msn,Friendfeed) kişisel verilerle beraber kişisel mesajlarımız etkileşim kurduğumuz ortam tarafından ne kadar güvenli bir şekilde tutulmaktadır ?

Yapılan araştırmalara göre Microsoft gibi devasa büyüklükteki şirketlerin çevrim içi gizlilik bildirimleri güvenlik açısından problemlidir. Buna özellikle Facebook ve Twitter gibi dev sosyal paylaşım ağlarını da dahil edebiliriz.

Bu tip büyük şirketlerde ortaya çıkan veri güvenliği zafiyeti gazete sayfalarında çokça okuduğumuz kimlik hırsızlığı vakalarının veya Kredi kartı hırsızlarının kişisel bilgileri hangi kanallardan nasıl temin edildiğini göstermektedir.

Verinin güvenliğini sağlamak amacıyla çok eski zamanlardan belli çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin en eskisi Steganografi metodudur.

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi
İhtiyacınız var mehmet.deveci@gridgroup.com.tr adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s