Giriş

Teknolojinin akıl almaz bir şekilde ilerlemesi sonucu birçok işlem paralel olarak hesaplanmaya ihtiyaç duyar. Özellikle biyolojik ve kimyasal çalışmalar gibi bilimsel çalışmalarda sıralı işlem yapan bilgisayarlar kullanıldığında günlerce bazen ise yıllarca hesaplanabilen işlemler için özel bilgisayarlar üretilmiştir.

Bu bilgisayarlara genel olarak süper bilgisayarlar denir. Özel tasarlanmış bu bilgisayarlar paralel olarak verileri etkin ve çok hızlı bir şekilde hesaplayabilmekte ve bunları çok kısa süre içerisinde tamamlamaktadır.

Paralel bilgisayarlar, birden fazla çekirdek içerisine yerleştirilen çoklu işlemciler ile oluşturulmuştur. Ve bu sistemler aynı anda işlendiği zaman paralelizm elde edilmektedir. Günümüzde özel ve Askeri amaçlar için birçok Süper bilgisayar üretilmiştir.

Bu yazımda 2010 yılında dünyada en hızlı bilgisayarı olarak kabul edilen Tianhe -1A anlatacağım. Aşağıda bu bilgisayarın bir görünümü verilmiştir.

 

Tianhe -1A

Tianhe -1A, Çin’de bulunan The National Center For Supercomputers şirketi tarafından 2010 yılının başlarında ortaya çıkarılmış bir süper bilgisayardır. Tianhe -1A, 2010 kasım ayında Top-500 tarafından dünyanın en hızlı ve en güçlü paralel işlem yapan bilgisayarı seçilmiştir.

Bu adımla Çin, Amerika’yla birlikte petaFlop seviyede Süper bilgisayar üreten ikinci ülke olmuş oldu.

Yetkililerin bildirdiklerine göre bu bilgisayar yapısındaki mükemmel paralelizm dizaynı sayesinde saniyede 1 katrilyondan fazla hesaplama yapabiliyor. Ayrıca kişisel bir bilgisayarın 160 yıl hiç durmadan çalışarak yapabileceği bir işlemi bu bilgisayarın 1 günde yapabileceği belirtiliyor.

Bu süper bilgisayar Çok güçlü Intel işlemcileri ve Yüksek hızlı NVidia nın Grafik işlemcileri sayesinde belli bir anda çok yüksek hızda işlem yapma kapasitesine sahiptir.  Şekil -1 de Tianhe -1A nın diğer süper bilgisayarlara göre performansları verilmiştir.

Şekil-1:Dünyaca ünlü Süper bilgisayarların Tianhe -1A ya göre Performansları

Tianhe -1A süper bilgisayarı bir çok süper bilgisayar gibi işletim sistemi olarak Linux işletim sistemini kullanmaktadır. Bu bilgisayarın toplam disk kapasitesi 2 Petabytedır. Disk ise Lustre clustered file system dosya sistemiyle oluşturulmuştur.

Mehmet Salih Deveci

Bilgisayar Mühendisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s