DES ile veri güvenliğini sağlama yönteminde DES in önemli bir aşamasına geldim.Bu aşamada ise 16 round un her birinin nasıl gerçeklendiği verilecektir.Aşağıda bunun tablosu verilmiştir.

Şemada ki f fonksiyonu kod da verilen DesFunction(DES fonksiyonu)dur. Burada 64-bitlik veri  32-bitlik sağ ve sol diye iki parçaya ayrılır. Sağ parçaya anahtar ile birlikte DesFunction uygulanır. Bu fonksiyonun çıkışı sol parça ile Xor lanarak bir sonraki turun sağ parçasını oluşturur. Aşağıda ki şema da DesFunction un şeması verilmiştir.

Şemada da görüldüğü gibi 32-bitlik var olan tur daki veri ExpansionPBoxTable yardımı ile 48-bite dönüştürülür. Bu 48-bitlik veri , 48 bitlik anahtar değeri ile Xor lanarak Sbox’a verilir. ExpansionPBoxTable verilmiştir.

DES algoritması 8 tane 6-bitlik SBox kullanır.Bu SBox ların çıkışı 4-bittir. SBox’ın hangi girişine hangi çıkışın karşı geldiğini SBox tablosundan öğreniyoruz. Bu tablo  aşağıda verilmiştir.

8 adet 4-bitlik SBox çıkışları son olarak permutasyondan geçer.DES fonksiyonu içindeki  StraightPBox fonksiyonu aşağıda verilen tablodaki şekilde bit değişimi yapar :

Son permutasyon sonundaki 32-bit DES fonksiyonunun çıkışı olur. Böylece DES algoritmasındaki tüm fonksiyonlar tamamlanarak 64-bitlik anahtar ile 64-bitlik düz metin ,64-bitlik şifreli metine dönüştürülmüş olur.

Mehmet Salih Deveci

Bilgisayar Mühendisi

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s