Merhaba Değerli Arkadaşlar….

Bu yazımda sizlere SQL Server ile Stored Procedure a basit bir giriş yapacağım. Daha önceki Yazımda sizlere Stored procedure un ne olduğunu anlatmıştım.O yüzden bu yazıyı okumadan önce Stored procedure bilmeyen arkadaşların  bahsettiğim yazıyı okumaları gerekmektedir. SQL Server da yazdığımız Stored procedure ler database serverda saklandığı için güvenliği uygulama katmanında yazmış olduğumuz SQL kodlarından daha güvenli ve daha hızlı olduğundan dolayı sürekli olarak SQL Server da yada Oracle veritabanlarında Stored procedure lar hazırlayacaksınızdır.

Şimdi Giriş aşamasında bilmeyenler için SQL Server 2005 de Stored Procedure ün nerden açıldığını aşağıdaki resimden gösterdim.

Yukarıdaki resimde ki gibi New Stored Procedure a tıkladığımız zaman karşımıza Sistemin Default olarak getirdiği bazı kodlar var.Aslında bu kodları ayrıntılı incelerseniz başlangıç aşamasında Stored procedure yazabilirsiniz.Aşağıdaki resimde New Stored Procedure e tıkladığımızda karşımıza çıkması gereken ekran görünmektedir.

Şimdi basit anlamda bir Stored procedure ü yazıp Derleyip sistem üzerinde koştuğumuz zaman vereceği çıktıyı size göstereceğim. Veritabanım da var olan  PersonalInformation tablosunun verilerini Stored Procedure yazarak listeleyecem. Yukarıdaki Örneğin aynısı bir Stored procedure yazdım ve Stored Procedure mun ismini sp_KisiListele olarak belirledim. Stored Procedure mun son hali aşağıdaki gibidir.

Yukarıdaki örnekte bir Procedure ü Create DDL (Data Definition Language) kodu ile oluşturduk. Create,Alter,Drop vb. DDL komutları nı Stored procedure yazarken çok kullanacaksınız. Create ile bir procedure oluşturulduğu gibi Alter komutuyla da bir stored procedure de yapmış olduğumuz değişiklikleri derleyip değiştirebiliriz. Drop komutuyla da sistemde var olan bir Stored Procedure ü kaldırabilirsiniz.

Şimdi Projeyi f5 tuşuyla derlediğiniz zaman eğer hata yapmamışsanız aşağıdaki gibi Yazmış olduğunuz Stored Procedure nüzün başarılı bir şekilde derlendiğine dair bir mesaj almalısınız.

Şimdi yapmış olduğum Stored procedure ü çalıştırıp sonucu görecem.Bunun için yeni bir Query ekranına aşağıdaki kodu yazalım.

Exec komutu + Stored procedure ün adını yazıp f5 e tıkladığınız zaman aşağıdaki gibi PersonalInformation tablosunda var olan verileri listelenecektir.

Create komutuyla yeni bir Stored procedure oluşturduğumuz gibi Alter komutuyla aynı Stored Procedure ümüzün işlevini değiştirip 180251 nolu Salih Deveci kaydını Silecez. Yazmış olduğumuz Stored Procedure ümüzü aşağıdaki gibi değiştirecez.

Yazmış olduğumuz Stored Procedure ü Exec SP Adı ve Varsa Parametre komutuyla Aşağıdaki gibi çalıştıracaz.

Uygulamayı f5 ilr Execute ettiğimiz Zaman PersonalInformation tablosundaki 180251 numaralı Salih Deveci kaydın silindiğini görecez.

Son olarak yazmış olduğumuz basit SP yi sistemden Drop komutuyla silelim. Öncelikle Yazmış olduğumuz sp_KisiListele adlı Stored procedure ü database deki yerini görelim.

Yukarıda da belirttiğim gibi Database Server üzerinde var olan bir Stored Procedure ü silmek için Drop PROC <SP Adı> komutunu kullanacağız.

Bu komutu Execute ettikten sonra Database Server a gidip bakıyoruz ve aşağıda göründüğü gibi sp_KisiListele adlı Stored Procedure müz sistemden silinmiştir.

Uygulamanın çıktısınıda verdikten sonra bu yazımın sonuna geldiğimi belirtmek isterim. Bu yazıda kısaca SQL Server 2005 de Bir Stored procedure ün nasıl hazırlandığını gösterdim. Stored Procedure ile alakalı temel bilgileri bildiğinizi varsayarak anlattım. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle Esen Kalın…!!

Mehmet Salih Deveci

Bilgisayar Mühendisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s