Merhaba Değerli arkadaşlar uzun zamandan beridir yazı yazamıyordum.Bunun sebebiyse Sınav haftam ve bununla beraber çalıştığım şirketteki yapmam gereken projeyle uğraşmamdı..Hem sınavlarımın bitmesi hemde projemi tamamlamış olmam tekrardan yazı yazma hevesimi doruğa çıkarttı ve  hemen yazmaya koyuldum. Yazı yazayım dedim ama ne yazayım diye düşündüm hemen ardından karar verdim ve son projemde kullandığım Windows servislerini yazmaya karar verdim.Haydi Bismillah……

Windows Servisleri nedir?

Windows Servisleri; Bilgisayar açıldığı andan itibaren arka planda koşan ,sistem kaynaklarını takip eden,Network ve Veritabanı olaylarını tutan ve yöneten bununla beraber kullanıcıyla arasında herhangi bir arayüz barındırmayan nesnelerdir.

Sistemde Koşan Windows Servislerini görmek için Bilgisayarım a gelip sağ tıkladıktan sonra gelen menüde Yönet (Manage) e tıkladığımızda karşımıza bir Bilgisayar Yönetimi adında bir pencere çıkacaktır Bu pencerenin alt menüsünden Hizmetler Ve Uygulamalara Tıklayıp Hizmetler bölümüne girdiğimizde karşımıza o an bilgisayarımızda koşan veya duran Servislerin bulunduğu aşağıdaki ekran gelecektir.

Windows Servislerinin iç yapısına yani mimarisine baktığımız zaman karşımıza şu yapılar çıkacaktır.

  1. Service Application (Hizmet Uygulaması)
  2. Service Controller Application (Hizmet Kontrol Uygulaması)
  3. Service Control Manager (Hizmet Kontrol Yöneticisi)

Bu yapılara kısaca değinmek gerekirse Service Application,Bir çok işlevsel windows servisini bünyesinde barındıran bir uygulama diyebiliriz.Service Controller Application sa  Servislerin kontrollerini yapan gerektiğinde onlara yeni kaynaklar isteyen bir uygulamadır.Son olarak Service Control Manager ise Sistemdeki Servisleri kontrol eden bir yapıdır.

C# ile Windows Servisi yazabilmek için .Net Framework bizlere System.ServiceProcess NameSpace i sunmuştur ve bu Namespace kendi içinde bir çok metot barındırmaktadır.Bu metotlar Şunlardır.

  • Create ( Oluşturmaki,Meydana Getirmek )
  • İnstall ( Yapılan bir Windows Servisini Sisteme Yükleme )
  • Implement (Yürütmek,İcra etmek)
  • Control (Servisleri Kontrol Etme)

Genel olarak düşündüğümüzde bir Windows Servisi belirli bir işlevi yerine getirmek üzere öncellikle (Create) Oluşturulur.Ardından Normal Windows Masaüstü uygulamalarından farklı olarak oluşturduğumuz Windows Servislerini Sisteme (İnstall) yükleriz.

Sisteme Servisimizi yükledikten sonra bu servis tetiklendiği anda yani başladığı anda koşacak olan Fonksiyonlar icra edilir veya Servis durduğu anda içerisinde varsa Fonksiyonlar yine icra edilirler. Sisteme Yüklenen Servisleride hem Manuel olarak hemde Yapacağımız uygulamalarda kontrol edebiliriz.

Böylece Windows Servislerine giriş yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım bir sonraki Yazımda sizlerle Basit olarak C# ta windows Servisi oluşturup Sisteme Yüklemeyi ele alacağım Şimdilik Esen Kalın…!!!

Mehmet Salih Deveci

Bilgisayar Mühendisi

Reklamlar
yorum
  1. emin karakaplan dedi ki:

    Abi senin blog bulunmaz nimet ya 🙂 eyvallah tum yazılım bilgileri için

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s