Android Emülatör’üne Apk Uzantılı Dosya Yükleme

Merhaba Değerli Arkadaşlar bu yazımda Sizlere .apk uzantılı dosyaların emülatöre nasıl yüklendiğini görsel bir şekilde anlatmaya çalışacağım.Bitirme çalışmamda Android uygulamasıyla Barcode okuyup herhangi bir ürünün diğer storelardaki fiyatlarını gösterip price comparison ını gerçeklemeye çalışacağım.Bu bağlamda sizlere elimden geldiği kadarıyla Android konusunda edindiğim tecrübeleri aktarmaya çalışacağım.

Öncellikle bilgisayarınızda Eclipse yoksa buradan yükleyebilirsiniz.Eclipse i yükledikten sonra Android uygulaması gerçekleyebilmek için Android Sdk sını Plugin şeklinde yüklemeniz gerekmektedir.Bilgisayarınızda Eclipse ve Android Sdk sının yüklü olduğunu varsayaraktan kurulumu gerçekleştireceğim.

Öncellikle Çevre değişkenlerinize Android Sdk sının kurulum dosyasındaki /tools dizinin adresini eklemeniz gerekmektedir.Bunun için Bilgisayarım a sağ tıklayıp özellikler kısmından Gelişmiş Sistem Ayarları Sekmesinden Çevre değişkenlerine girmeniz gerekiyor.Aşağıda bu kısım görsel olarak belirtilmiştir.

Çevre değişkenleri sekmesinden Path bölümünü bulup ve çift tıkladığınızda karşınıza gelen ekranda değişken değeri kısmının son hanesine \ ekledikten sonra Android Sdk sının Tools dizinin adresini giriniz. Kendi bilgisayarım için bu adres şu şekilde olmaktadır.

C:\android-sdk_r09-windows\android-sdk-windows\tools

Bu adresi ekledikten sonra son şekil aşağıdaki gibi olmaktadır.

Yukarıdaki şekilde görülen aşamadan sonra OK ye tıklayalım.Bu aşamadan sonra  Android Sdk 2.3 sürümünün aşağısında bulunan sürümü kullananlar .apk dosyanızı /tools dizinine kopyalanmalı.

Not: Android Sdk 2.3 sürümünde adb.exe dosyası platform-tools dizininde bulunmaktadır.Bu yüzden 2.3 sürümünü kullananlar .apk dosyasının platform-tools dizini altına kopyalamalıdır.

Şimdi konsol ekranını yani cmd ekranını açalım.Ve  cd komutuyla ya platform-tools dizinine yada Tools dizinine gidelim.Hangi dizine gitmeniz gerektiğini yukarıda belirttiğim gibi Android in kullandığınız sürümüne göre belirleyeceksiniz.Benim kullandığım Android in sürümü 2.3 olduğundan dolayı ben Android Sdk 2.3 kurulum dosyasının altında bulunan platform-tools dizinine gideceğim. Aşağıda bu görsel olarak belirtilmiştir.

 

Platform-tools yada Tools dizinine girdikten sonra aşağıdaki komutu cmd ekranına yazıp enter a basınız.

adb install uygulamanızın_adı.apk

Eğer kurulum başarılı bir şekilde gerçekleşmişse aşağıdaki formata benzer bir mesaj alıyo olacaksınız.

271 KB/s (184370 bytes in 0.491s)

Şimdi Android emülatörünü açtığınızda uygulamanıza görüyor olacaksınız.Ben Emülatöre Barcode Scanner yükledim.Aşağıda yüklenmiş uygulama emülatörde yüklenmiş bir şekilde gösterilmektedir.

 

Bir başka Android yazımda görüşmek dileğiyle şimdilik esen kalın…!!

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi İhtiyacınız var mehmet.deveci@gridgroup.com.tr adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

6 thoughts on “Android Emülatör’üne Apk Uzantılı Dosya Yükleme

 • May 21, 2011 at 12:13 pm
  Permalink

  Merhaba Mehmet abicim benim HTC Desire-Z marka telefonum var. Androidli Need For Speed Shift oyununu telefonuma attım, data dosyasının altına atılacakları da attım. Ama uygulama gözükmüyor. Ne yapmam gerekiyor.

  Bu arada e-posta adresiniz varsa oradan görüşelim daha kolay olur.

  Reply
  • May 21, 2011 at 3:44 pm
   Permalink

   Dostum Attığın oyun kendi android telefonun sürümüyle uyuşmuyo olabilir bir kontrol et onu…

   Reply
 • July 9, 2011 at 8:17 am
  Permalink

  Merhabalar ben apk yüklemeyi denedim. tools dizinine bağlandım. ama adb install ornek.apk komutunu çalıştırmıyor. adb komutunun olmadığını söylüyor. Hata şu : ‘adb’ iç yada dış komutlar çalıştırılabilir program tarafından tanınmıyor diyor. apk dosyasının kopyalama işlemini de yapmama rağmen olmadı. yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.

  Reply
 • July 14, 2011 at 11:13 am
  Permalink

  merhaba bilgisayar müh. 2. sınıf öğrencisiyim android üzerine çalışmalar yapıyorum android ile wep servisten bilgi çekmek istiyorum ama bi türlü yapamadım yardımcı olabilirmisiniz ? Nasıl yapacağım hakkında ?

  Reply
 • July 26, 2011 at 12:37 pm
  Permalink

  Merhabalar android üzerinde bir proje yapıyorum.Dosyadan verileri okumam gerekiyor (örneğin bir resim dosyasının yolunu) sonrada bunu xml de göstermeliyim?Bunu nasıl başarabilirim acaba ?Dosyadan veri okuma yazma kısmına değinirseniz sevinirim..Teşekkürler iyi çalışmalar….

  Reply
 • January 9, 2012 at 5:59 pm
  Permalink

  Anlatım için teşekkürler fakat androidmarketten apk dosyalarını bilgisayara apk olarak doğrudan indirmenin yolu var midir cok acil ihtiyacım var teşekkürler

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *