Merhaba Değerli Arkadaşlar….

Bu yazımda sizlere Linuxta kullanılan Network komutlarının neler olduklarını ve kullanımlarını anlatacağım. Linux ta kullanılan komutların neredeyse yarısından fazlasını bu yazımla beraber tamamlıyor olacağım. Bu komutları daha iyi öğrenmek için mutlaka terminali açıp Gerçek zamanlı bu komutları kullanıyor olmanız lazım.

5.Network Komutları

Linuxta Networktan bilgi alışverişi yapmak veya networktaki bilgisayarları öğrenmek için çeşitli komutlar vardır. Ayrıca networkta çeşitli ayarlamaları ve setlemeleride yine Linux network komutları sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. Linux ta en çok kullanılan Network komutları aşağıdakilerdir.

  • ping
  • traceroute
  • dig
  • wget
  • ifconfig
  • host

ping komutu: Bu komut network üzerinde bulunan hostlara ICMP (internet control message protocol) ECHO_REQUEST paketi yollar ve bundan dönen paketleri kullanıcıya sunmaya yarar. ICMP hakkında ayrıntılı bilgi için bu yazımı okuyunuz. ping ile network kümesindeki hostların aktif olup olmadığını göndereceği yada göndermeyeceği 😀 paketlerden öğrenebiliriz. ping bir nevi networktaki hostları uyarma komutudur. Alacağı parametrelere göre ise network kümesi üzerindeki hostlardan çeşitli bilgiler öğrenebilir. Aşağıda bu komutun kullanımını bildiğiniz bir ip adresinden uygulayarak örneğini verdim.

Yukarıdaki örnekte paket gönderimi çok uzun sürdüğü için ben ctrl-c ile alışverişi durdurdum. Yinede gönderilen 3 paket hakkında bilgiler kullanıcıya sunduğu gibi kullanıcıya bu işlem ile ilgili ayrıntılı bilgi sunmaktadır.

Aşağıdaki örnekte ise eğer belli sayıda paket almak istiyorsak ”  -c   ” parametresini kullanarak yapacağız. Ben örnekte http://www.mehmetsalihdeveci.net adresinden 5 paket almak istediğimi belirttim örneğin çıktısı aşağıdaki gibidir.

Ping komutu ile hostname i belli olan bir sitenin adresinide öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki örnekte http://www.mehmetsalihdeveci.net in ip adresini ping ile öğrendim.

traceroute komutu: Bu komut ile network kümesinde bir host a mesaj yada bilgi gönderdiğimiz zaman network kümesinde o hosta ulaşana kadar mesajın uğradığı hostlardan bilgi atmaya yarar. traceroute komutu Time to Live süresine göre çalışır. Time to live süresi bitince istenilen hosta ulaşmasa eğer veri geri döner. Traceroute komutunun kullanımı aşağıdaki gibidir.

not: traceroute komutu ping komutuna benzer farklı parametre kullanıldığında farklı bilgilerde kullanıcıya dönderebilir. Bunun için man traceroute yazarsanız terminale ayrıntılı parametreleri öğrenebilirsiniz.

dig komutu: Bu komut alan adı sorgulamalarında kullanılmaktadır. Windows ta bilenler için söylüyorum nslookup a benzer bir görevi vardır. Bu komutun kullanımı ve çıktısı aşağıdaki gibidir.

wget komutu: Bu komut ile internetten dosya vb. verileri indirmek için kullanılır. wget komutu http,https ve ftp gibi en çok kullanılan protokolleri desteklemektedir. Bu komutun kullanımı aşağıdaki gibidir. Blogumdan Linux kategorisindeki yazıları indireceğim.Komutun kullanımı ve çıktısı aşağıdaki gibidir.

ifconfig komutu: Bu komut ile Network taki IP konfigürasyonlarını yapılandırmak için kullanılır. Sistemde var olan Ethernet kartlarını listelemek ve yeniden düzenlemek içinde kullanılan bir komutdur. Bu komut ile IP,IPv6 ve MAC adreslerinide öğrenebilirsiniz.Komutun kullanımı basit ve sadedir çıktısı aşağıdaki gibidir.

host komutu:Bu komut genellikle IP konfigürasyonlarında kullanıldığı gibi Domain adından ip adreslerinide öğrenmede de kullanılır. Aşağıda komutun kullanımı ve çıktsı bulunmaktadır.

Böylece bir yazımın daha sonuna gelmiş bulunmaktayım.Bir sonraki yazımda görüşmek ümidiyle Esen Kalın….

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi
İhtiyacınız var mehmet.deveci@gridgroup.com.tr adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s