Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda da sizlere bir önceki yazıda başladığım Exadata yı anlatmaya devam edeceğim. Bu yazıyı okumadan önce bir önceki yazıyı bu linkten okumanızı tavsiye ederim.

Exadata piyasayada özellikle konsolidasyon ve lisans maliyetlerini düşürme motivasyonuyla tutuldu. Çalıştığım kurumlarda yada gittiğim bir çok Banka,Sigorta ve Telekomünikasyon müşterilerim de gördüm ki boyutu sürekli olarak artan veriler için alınan Server ve Storagelarda bir süre sonra Data centerlara da sığmamaktadır.

Fiziki olarak birden fazla kabinetin tek bir kabinete dönüştürülebilir olması hem  Data center da yer açacaktır hem elektrik soğutma giderlerini azaltacaktır. Fakat işin bizi ilgilendiren kısmında en önemlisi lisans ve donanım maliyetlerini azaltacak olmasıdır.

Aşağıda basitçe çizimle göstermeye çalıştığım gibi 4-5 farklı veritabanlarınız için 4 ayrı Server ve Storage bulundurmaktansa tek bir Exadatada (1/4 konfigde yada maximum 1/2 konfigde) bunları çok rahat konsolide edip Daha az CPU ( %30-50 ye kadar CPU tasarufu ) ve Memory ile yönetebilirsiniz.

 

Exadata ile Konsolidasyonda CPU,RAM ve Diskten kazanç sağladığınız gibi yönetimi de aynı şekilde daha kolay bir hale gelmektedir. Eskiden Database Administrator dediğimiz DBA ler bu işin yönetimini yaparken Exadata ile beraber Database Machine Administrator dediğimiz Exadata DMA pozisyonu ortaya çıktı. Yeni dönemde Exadata DMA yi hem Veritabanının yönetiminden hem Linux Sistem yönetiminden hemde Storage ın yönetiminden sorumlu olduğu için bir çok kurumda Exadata ya bakacak Storage yada Sistemciye artık ihtiyaç duyulmamaktadır.

Oracle X5-2 öncesinde sattığı Exadata üstünde kaç core varsa o kadar Enterprise lisansla lisanslandırıyordu.  Örneğin X4-2 versiyonun 1/8 konfigürasyonunda 24 Core vardı, bu exadatayı lisanslandırırken 24 Core a göre Lisanslayan oracle, X5 le beraber artık capacity on demand dediğimiz modele geçti ve makinalarda Core olmasına rağmen deployment yapılırken artık minimum 8 olmak üzere siz seçim yapıp baştan düşükle başlayıp sonrasında ihtiyaç oldukça artışa gidebiliyorsunuz.

Bu modelle beraber Oracle artık Orta ve büyük ölçekli kurumların yanında küçük ölçekli kurumlara da satış yapmayı başardı. Satış stratejisi olarak başarılı görünsede ben küçük ölçekli kurumlardaki müşterilerime Exadata değilde onun yavrusu dediğim aşağıdaki Oracle Database Appliance ı tavsiye ediyorum.

Exadata yı genel kalıplarıyla anlattım artık detaylara geçebiliriz.

Önceki yazımda da belirtmiştim Exadata 42U luk bir kabinette fiziksel olarak Database Machine, Storage Server ve Infiniband dan ve network donanım kablolarında oluşur. Şimdi bunları detaylı inceleyelim.

Database Machine

Compute node olarakta bilinen Database machine üstünde Grid Infrastructure ve Oracle Database Software inin çalıştığı Veritabanı sunucusudur.

Exadata X7-2 versiyonu için anlatacak olursam her bir database server ında 2×24 Core CPU, 384GB RAM (1.5TB a kadar artabilmektedir.) ve 40Gb / second Infiniband destekli network girişi(Diğer Database nodelarına ve Storage serverlarına bağlanabilen) ve Public erişim için 10 Gigabit yada 25 Gigabit networku sağlayabilen network girişleri bulunmaktadır.

Exadata Database machine ına kurulan Grid Infrastructure RAC ve Oracle database software i Exadata ya özel değildir. Normal sunuculara için yayınlanan softwareler aynen exadata içinde geçerlidir.

Ayrıca Aşağıda da görüldüğü gibi Exadata üstünde RAC kullanımı  tavsiye edilse de Single Instance da kurulup kullanılabilir. Yada RAC lisansı olmayan müşteriler Exadata kullanıp RAC lisansı ödemeden single Instance olarak kullanabilirler.

Infiniband Network

Infiniband Network, Database Server ile Storage Server arasında iletişimi sağlayan  40 Gb/sec hızında her yönde aktif-aktif olan yüksek performanslı çok düşük gecikmeli bir network katmanıdır.  Full ve yarım Exadata da 1 ana ve 2 yardımcı olmak üzere 3 ayrı Switch gelir. Çeyrek ve 1/8 de ise sadece 2 yardımcı Switch gelir.

Bu Network Database Server ve Cell arasındaki interconnect i sağlar.

Exadata database machine ı ve Infiniband Switches ı genel olarak bahsettim, fakat Exadata nın asıl sihri yada Exadata yı Exadata yapan faktör Database server ı değilde Storage server ıdır. Bütün Exadata özellikleri storage server ında çalışmaktadır.

O yüzden bundan sonraki bir kaç makaleyi tamamen Storage Server a ayırıyor olacağım. Bu yazımın sonuna geldim umarım bu ilk 2 makaleyle Exadata nedir, neden Exadata gibi sorulara genel olarak yanıt bulmuşsunuzdur. Bundan sonraki makalelerde daha detaylı Exadata yı irdeliyor olacağız. Şimdilik esen kalın.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s