Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere Exadata Storage Server ını anlatıyor olacağım. Bu makaleyi okumadan önce bir önceki 2 makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Storage Server yada Cell Server dediğimiz Cell ler, Exadatanın exadata olmasındaki en kritik rolü üstlenmektedir. Hybrid Columnar Compression ( HCC ), Storage Index, Smart Scan ( Query Offloading ) ve Smart Flash Cache & IORM gibi sihirli özellikleri Exadata da icra eden kısım bu kısımdır.

Exadata Storage Server, yüksek performans gerektiren veritabanı işlemlerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Oracle tarafından geliştirilmiş ve sadece Veritabanının iyi çalışması için Storage Software i geliştirilmiş ve bu yazılımla bu işlemler optimize edilmiştir.

Exadata Storage Software, donanım bileşenlerinin ve Oracle Veritabanının mümkün olan en iyi performansı elde etmesi için optimize edilmesi görevini üstlenen yazılımdır. Bu yazılım sayesinde Her bir Cell Server, veritabanına en iyi I / O performansı ve bant genişliği sunar. Storage Server da Disklerin dışında bir server olduğu için CPU, Memorysi vardır. Burdaki CPU lar,Smart Scan vb. SQL işlemi gibi özellikleri sağlaması için vardır.

Her Oracle Veritabanındaki yüksek güvenlik özelliklerine gibi Storage Serverda da, saniyede yüzlerce gigabaytta şifrelenmiş veritabanlarını neredeyse sisteme hiçbir yük getirmeden sorgulama olanağı sağlar. Bu şifre çözme işlemi Exadata Storage Server yazılımında yapılır. Exadata Storage Server da  kullanılan Oracle yazılımı ve Intel işlemciler  Advanced Encryption Standart dediğimiz (AES) şifreleme desteğini sağlar.

High Capacity modelli Storage Server yada Cell Server ın görünümü aşağıdaki gibidir.

 

Extreme Flash modelli Storage Server yada Cell Server ın görünümü aşağıdaki gibidir.

En düşük konfigteki Exadata 1/8 de bile bundan 3 tane var, 1/8 ve 1/4 de 3, 1/2 de 7 ve Full exadata da normal şartlar altında 14 tane Cell Server vardır. Her bir Cell Serverda fiziksel olarak görüntüde görüldüğü gibi High Capacity de 12 tane Disk, High Performance yada Extreme Flash dediğimizde ise 8 tane Disk yeri vardır.

En son Exadata X7-2 de bu her bir diskin büyüklüğü High Capacity de 10TB iken önceki Exadata X6-2 de 8 TB dı ondan öncesinde 4TB vs. Disk sayısı artmazken diskin kapasitesi ve performansı artabiliyor.

Exadata nın Storage Server Software inin versiyonu imageinfo dediğimiz aşağıdaki komutla öğrenilir.

Bu image versiyonu database versiyonu gibi yükseltilebilmektedir. İmage versiyonun durumuna göre database versiyonu çalıştırılabilmekte ve Exadatanın yeni gelen özellikleri kullanılabilmektedir. Exadata Image ine update geçilip geçilmediğine historical olarak aşağıdaki gibi bakılır.

Exadata Storage server Database makinesine ve kullanılacak DB lere storage alanı sağlamakla görevlidir.  Ancak Exadata Storage Server ı diğer storage lar gibi değildir, donanımsal ve yazılımsal olarak aşağıdaki özelliklere sahipler.

  • Exadata Storage Server Software
  • Oracle Enterprise Linux
  • 64 bit intel tabanlı Sun Fire Server
  • Tercihe bağlı olarak 12 yada 8 sabit boyutlu disk bunlar Yüksek Performanslı yada Yüksek kapasiteli olmak üzere 2 çeşittir.
  • Flash Cache

Bütün yazılım ve donanımlar önceden konfigüre edilmiş şekilde gelir.Bununla beraber exadata kurulurken önceden konfigüre edilmiş root,celladmin ve cellmonitor kullanıcıları vardır.

Storage server üstündeki yönetimi CellCLI dediğimiz arayüz ile yaparız.

CellCLI, local cell ler üzerinde administrative görevleri gerçekleştirmeye yarayan komut satırlı bir araçtır. Global cell yönetimi için yani uzak cell yönetimi için dcli aracı kullanılabilir

 

Storage Cell lerde işletim sistemi, Exadata Storage Software i dışında Management Server ( MS ), Restart Server ( RS ) ve CELLSRV adında 3 servis daha bulunmaktadır. Bunları kısaca aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz.

CellSRV: Smart Scan, Disk I/O ve IORM gibi görevlerden sorumludur.

Management Server: CellCLI ile birlikte Cell ile alakalı görevleri yapar.

Restart Server: Adından da anlaşılacağı üzere CellSRV ve MS yi monitör edip Restart edilmesinden sorumludur.

CellCLI arayüzüne aşağıdaki gibi bağlanıp herhangi bir komut çalıştırabilirsiniz.

CellCLI ile çalıştırılabilecek komutlar aşağıdaki gibidir.

 

Bu yazımın da sonuna gelmiş bulunmaktayım bir sonraki yazımda Exadata Storage Server ı anlatmaya devam edeceğim. Esen kalın..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s